Kto sme
RADA ZDRUŽENÍ VLASTNÍKOV NEŠTÁTNYCH LESOV SLOVENSKA

V platforme zastupuje ÚNIU regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Združenie vlastníkov spoločenstevných a súkromných lesov Banskobystrického kraja, Združenie obecných lesov Slovenskej republiky a Úniu diecéznych lesov na Slovensku.
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska združuje 11 regionálnych združení v jednotlivých regiónoch Slovenska, ktoré zoskupujú najmä pozemkové spoločenstvá – urbáre.
Združenie vlastníkov spoločenstevných a súkromných lesov Banskobystrického kraja je jedno z prvých združení neštátnych lesov, ktoré vzniklo na valnom zhromaždení spoločenstiev a súkromných vlastníkov 30. novembra 1991 vo Zvolene pod názvom Združenie vlastníkov súkromných, spoločenstevných a obecných lesov zvolensko – hontianskeho regiónu.
Združenie obecných lesov Slovenskej republiky je záujmovým združením právnických osôb, ktoré sú vlastníkmi lesov alebo hospodária s lesmi. Bolo založené 10. novembra 1994. Pôvodne mohli byť členmi len mestá a obce alebo nimi zriadené organizácie, pričom členské subjekty obhospodarovali 73 % výmery obecných lesov. V súčasnosti je združenie otvorené pre všetky právnické osoby vlastniace alebo obhospodarujúce neštátne lesy a patrí medzi najkonsolidovanejšie združenia neštátnych lesov na Slovensku. Členovia ZOL SR obhospodarujú lesy s rozlohou 146 125 ha.
Úniu diecéznych lesov na Slovensku reprezentuje predovšetkým spoločnosť Pro Populo Poprad s r.o., jeden z najväčších neštátnych lesníckych subjektov na Slovensku, ktorý obhospodaruje takmer 13 000 hektárov lesov Spišského biskupstva.
VOJENSKÉ LESY A MAJETKY, ŠTÁTNY PODNIK

Aktuálne hospodári na výmere 65 431 ha lesnej pôdy s ročnou ťažbou cca 300 000 m3. Štátny podnik Vojenské lesy a majetky je organizačne tvorený generálnym riaditeľstvom a tromi závodmi v Malackách, Kežmarku a Kamenici nad Cirochou.
K naplneniu svojho poslania štátny podnik Vojenské lesy a majetky rozvíja trvalo udržateľný spôsob hospodárenia, ako základnú strategickú prioritu. Za pomoci moderných technológií sa snaží dosahovať ekonomickú rentabilitu pri dodržaní podmienky zachovania a zvyšovania ochranných a celospoločenských funkcií lesných ekosystémov a ich ochrany proti škodlivým činiteľom.
Štátny podnik Vojenské lesy a majetky zveľaďuje genofond lesných drevín a podporuje prirodzenú obnovu lesa. Dlhodobo dosahuje špičkové výsledky v chove a love poľovnej zveri.
SLOVENSKÁ LESNÍCKA KOMORA
Slovenská lesnícka komora poskytuje svojim členom najmä informačné a poradenské služby v súvislosti s výkonom povolania, právne rady a v prípade súdnych sporov sprostredkuje zastupovanie pred súdom, organizuje vzdelávaciu činnosť, na požiadanie sa vyjadruje k odbornej spôsobilosti členov a vydáva im osvedčenia o skutočnostiach dôležitých v právnych vzťahoch, presadzuje spoločné záujmy svojich členov a dbá o ich ochranu.
ZVÄZ SPRACOVATEĽOV DREVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Cieľom Zväzu spracovateľov dreva SR je vykonávať činnosti v prospech odborných, hospodárskych, právnych a spoločenských záujmov svojich členov, zastupovať ich vo vzťahu k odborárom a ostatným zamestnávateľským zväzom, vláde, parlamentu, zväzom v zahraničí a iným právnickým a fyzickým osobám.
Zväz spracovateľov dreva SR bol založený v roku 1997 a má niekoľko odborných sekcií – drevársku sekciu, nábytkársku sekciu, sekciu dodávateľov technológií a materiálov, sekciu drevostavieb a sekciu obchodníkov so slovenským nábytkom.
ODBOROVÝ ZVÄZ DREVO, LESY, VODA
Odborový zväz DREVO, LESY, VODA je otvorenou, samostatnou, nezávislou a dobrovoľnou organizáciou občanov, ktorí pracujú alebo pracovali v odvetviach drevospracujúceho priemyslu, lesného a vodného hospodárstva a príbuzných odvetviach, ak požiadajú o členstvo v odborovom zväze.
Odborový zväz DREVO, LESY, VODA je organizačne, materiálne a finančne samostatný subjekt. Členskú základňu tvoria zamestnanci, bývalí zamestnanci, dôchodcovia, nezamestnaní občania zo zamestnávateľských subjektov drevárskeho, nábytkárskeho a celulózo-papierenského priemyslu, lesného a vodného hospodárstva a príbuzných odvetví bez rozdielu povolania, politickej, štátnej príslušnosti a národnosti, vyznania, rasy a pohlavia. Členom Odborového zväzu DREVO, LESY, VODA sa môže stať každý občan Slovenskej republiky na základe podanej a prijatej prihlášky.
Odborový zväz DREVO, LESY, VODA verejne deklaruje a dodržiava svoju nezávislosť na politických stranách a hnutiach a na štátnych orgánoch a organizáciách.
PEFC SLOVENSKO
s pôsobnosťou na území Slovenskej republiky, ktoré lesné pozemky vlastnia, hospodársky využívajú, využívajú produkty z lesných pozemkov priamo alebo nepriamo, či sa inak zaoberajú lesnými pozemkami.
Cieľom PEFC Slovensko je podpora trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch, spotreby dreva ako ekologicky obnoviteľného zdroja, výrobkov z dreva, ochrany prírody a trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti. PEFC Slovensko prestavuje národný riadiaci orgán certifikačného systému PEFC (Program for the Endorsement of Forest Certification Schemes) na Slovensku. Na 6. Valnom zhromaždení PEFC v Luxemburgu bolo prijaté za riadneho člena Rady PEFC.
Aktivity PEFC Slovensko sú zamerané najmä na vytvorenie a správu Slovenského systému certifikácie lesov, platného na území Slovenskej republiky, vychádzajúceho zo základných princípov stanovených Radou PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes), ďalej na vytvorenie a pravidelnú revíziu kritérií a indikátorov trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch, ako súčasti Slovenského systému certifikácie lesov, s cieľom postupného zlepšovania hospodárenia v lesoch a stavu lesa a na vytvorenie a pravidelné revízie požiadaviek na audítorov a certifikačné orgány vykonávajúce certifikáciu hospodárenia v lesoch, ako súčasti Slovenského systému certifikácie lesov.